Ha nem akarsz arra gondolni, hogyan van az életed egy disztópikus netvilágba zárva, akkor ne nézd meg a Netflix új dokumentumfilmjét.
Horrorfilm pszichothrillerbe oltva – így lehetne röviden jellemezni a streaming-szolgáltató The Great Hack című dokumentumfilmjét. És akkor még nem is túlzás ezt állítani, annál inkább se, hogy tudvalevő, minden a közel két órás film a valóságról szól. Azaz, arról, hogy a Cambridge Analityca az online térben elhintett adataink halmazát a megkérdezésünk nélkül értékesítette és azzal együtt, polgártársainkat befolyásolva kényük-kedvük szerint változtatták és uralták a világ egyes országainak parlamenti választását.
Sőt, legjobban mindez az Amerikai Egyesült Államokban volt észlelhető, amikor 2016-ban a választók alattomosan szándékos befolyásolásával megválasztatták Donald Trumpot elnöknek. Itt azonban nem álltak meg, és a kisebb országokban való tesztelések után olyan jelentős tettet hajtottak végre, mint a Brexit megszavaztatása. Mindezt ugyan törvényesen, de erkölcsileg mindenképpen megkérdőjelezhető módon.
Orvul támadt a Cambridge Analityca – amikor több millió Facebook felhasználó adataival éltek vissza – és soha nem látott következményekkel szembesített minket. Minden egyes embernél 5 ezer adatszelvényt elemeztek, hogy aztán célzott reklámokkal manipulálják őket. Ezzel pedig politikai fegyvert kovácsoltak.
A The Great Hack rendezői Karim Amer és Jehane Noujaim (aki az Arab Tavaszról 2013-ban mutatta be a The Square dokuját) szakemberekkel, újságírókkal – és legbeszédesebben – mélytorkokkal illetve a Cambridge Analytica volt dolgozóival készített interjúkat, hogy felfedje azt a szörnyű képet, amelynek során adatfeldolgozó cégek a Trump választási és a brit Leave.eu kampányban szorgoskodtak. A dokumentumfilm a láthatóan egyszerű felhasználói tevékenységekből származó adatokkal való kereskedés és a nagyobb, össztársadalmi hatások bemutatására vállalkozott. Július 23-tól elérhető a Netflixen.
Nem szükséges mindenki gondolkodását megváltoztatni – érvel Brittany Kaiser, a Cambridge Analityca egykori üzletkötője. Csak a meggyőzhetőekre kell koncentrálni. És amint sikerül azonosítani őket az által, hogy megvizsgálják nemcsak azt, mit vásárolnak és önmagukról felfednek, hanem képesek megfejteni, hogyan gondolkodnak. Innentől pedig csak egy lépés, hogy bármiről meggyőzzék őket.
A The Great Hack nem fedi fel a teljes képet, mint amit már korábban több helyen (volt, hogy naponta 35 ezer cikk jelent meg a botrányról) nyilvánosságra került, ám mégis erőteljes a maga nemében. A film egy részén Kaiser éppen Mark Zuckerberggel (a Facebook alapítója és tulajdonosa) van felezett képernyőképen, amikor 2019 áprilisában a kongresszus előtt tett vallomást Mark, és ahogyan arról beszélt, mennyire nem volt kapcsolatban a Cambridge Analyticával, Kaiser reakciója mindent elmond.
Rémisztő és konspirációs elméletek gyártásának egész garmadáját vonja maga után, hogy az a bizonyos Nagy Testvér, mármint orwelli értelemben, nem egy jövőbeni elképzelt világban sújt ránk, hanem a jelenkorunk mindennapjainak része. És mindannyiunkat érint. Jobban, mint gondolnánk. Már csak az a kérdés, hogy mindezzel, hogyan fogunk tudni megbirkózni. Elérjük-e azt, hogy az adatainkhoz való jog az egyben emberi jog legyen? Mit művelünk magunkkal és kinek adjuk át magunkat tudatlanul és lehet, túl jóhiszeműen? Mert ez a film nemcsak annak a felfedése, mire adtuk a fejünket, amikor engedtük, hogy visszaéljenek adatainkkal, hanem arra is rámutat, hogy ha ezt egyszer megtették, akkor megtehetik máskor is. És abban egészen biztosak lehetünk, hogy meg is fogják ezt tenni. De akarjuk mi ezt?
Borka Roland